Tavuk ballı-portakallı

 

Tavuk  iyice yıkanır.İçersine kabukları ile yuvarlak kesilmiş bir portakal,aynı şekilde kesilmiş bir sogan,bir dal defne yapragı ,tane karabiber,istege baglı kereviz(dal) konularak kanatlar birbirine ve gerisindeki açıklıkla butlar açık kalmasın diye dikilir.

135 derecede buharda 2-3 saat kadar pişirilir.Pişip pişmedigi kontrol edilir pişmişse önceden hazırlanan ballı sos üzerine bir fırça ile sürülerek turbodual ızgarada kızarana kadar pişirilir.Bu arada 6-7 dakikada bir çıkarılarak ballı sos sürmeye devam edilir.İyice kızarınca aluminyum folyoya alınarak 10 dakika dinlendirilir.

Patates ve portakal sosu ile servis edilir.İnce kabuklarıda soyulmuş çekirdekleri alınmış portakal dilimleri ve şnce kesilmiş portakal kabugu eşliginde.Üzerine iri çekilmiş karabiber ekleyerek.

Patates:

Daha önce 130 derecede 10 dakika kadar nötr yagda kızartılan patatesler buzdolabına alınarak soguması beklenir.Soguyunca az tereyağı ve tavuktan çıkan yağ karıştırılır ,demir döküm tavaya alınarak az az kızartılır.

Ballı sos:

Bal,beyaz şarap karıştırılır.Bir taşım kaynatılır,yarım yemek kaşığı tereyağı katılır.

Portakallı sos:

 

Bir portakal suyu,en az bir portakal kabugu,yarım çay bardagı portakal likorü,o kadar beyaz şarap,az taze zencefil rendesi ,çok az tereyağı ile kaynatılır.Suyunu çekince şekerle (İki tatlı kaşıgı kadar) karamelize  edilir kıvamlı olmalı degilse az nişasta ile kıvamlandırılır.(5-6 tanede vişne ekledim hem lezzet verdi hemde sosa renk.)


Comments: 0