Ballı-Portakallı Temel Ördek Tarifi

 

Ördek iyice yıkanıp kalan kalın tüyleri bir cımbızla temizlenip tüyleri ütülüp kurutulduktan sonra; yağları rahat aksın diye gögüse ve butlara çatalla delikler açılır.

İçersine kabukları ile yuvarlak kesilmiş bir portakal, aynı şekilde kesilmiş bir soğan, bir dal defneyaprağı, tane karabiber, isteğe bağlı kereviz(dal) konularak kanatlar birbirine ve gerisindeki açıklıkla butlar açık kalmasın diye dikilir.

170–180 derecede buharlı fırında her bir yüzü bir saat (toplam iki saat) pişirilir.(İlk de orta yüksek derecede pişirmenin sebebi ördeğin tamamen yağlarını salması için )Tepsideki yağlar bir tavaya alınır, pişme derecesine göre alüminyum folyoya alarak yada açıkta 135 derecede yoğun buharda 2–3 saat kadar daha pişirilir. Pişip pişmediği kontrol edilir pişmişse önceden hazırlanan ballı sos üzerine bir fırça ile sürülerek turbodual ızgarada kızarana kadar pişirilir. Bu arada 6–7 dakikada bir çıkarılarak ballı sos sürmeye devam edilir. İyice kızarınca alüminyum folyoya alınarak 10 dakika dinlendirilir.

Patates ve portakal sosu ile servis edilir. İnce kabuklarıda soyulmuş çekirdekleri alınmış portakal dilimleri ve ince kesilmiş portakal kabuğu eşliğinde. Üzerine iri çekilmiş karabiber ekleyerek.

Patates:

Daha önce 130 derecede 10 dakika kadar nötr yağda kızartılan patatesler buzdolabına alınarak soğuması beklenir. Soğuyunca ördekten çıkan yağ demir döküm tavaya alınarak az kızartılır.

Ballı sos:

Bal, beyaz şarap karıştırılır. Bir taşım kaynatılır.

Portakallı sos:

 

Bir portakal suyu, en az bir portakal kabuğu, yarım çay bardağı portakal likörü, o kadar beyaz şarap, az taze zencefil rendesi, çok az ördek yağı iyice kaynatılır. Suyunu çekince şekerle (İki tatlı kaşığı kadar) karamelize edilir kıvamlı olmalı değilse az nişasta ile kıvamlandırılır.

Comments: 0