Yoğunlaştırılmış süt

(Condensed milk)

 

 Yoğunlaştırılmış süt ülkemizde yeni yeni satılmaya başlandı ancak her yerde bulmak mümkün olmuyor.Sütlü kahve de, kahve içerken çok az miktarda yanında ve birçok tatlı tarifinde kullanılmakta.Sadece bu süt ile yapılabilecek ancak mutlaka yenilmesi,tadılması gereken tatlılar da (banoffi pie,süt karameli,irmik helvası,dondurma) vardır ki onlar için bile yapmaya değer.

  Birkaç yöntem var aslında yoğunlaştırılmış sütü elde etmek için.En beğendiğim ilk yöntem oldu ancak tahmin edersiniz ki en zor olanı da oydu.

  Yoğunlaştırılmış süt elde edildikten sonra buzdolabında en az on gün kadar saklanabilir ve kullanırken mutlaka soğutarak kullanmak gerekir.

 

1.Süt ve şeker ile

 

Amaç 400 gr yoğunlaştırılmış süt yapmak  (% 50 süt % 50 şeker olacak )

1000-1200 ml süt kaynatılarak 250 ml ye indirilecek (50 ml de şekerle kaynarken buharlaşacak miktar )   ; 250 ml sütümüz 200 gr şeker ile tekrar kaynatılarak yoğunlaştırılmış sütümüz elde ediliyor.

 

Malzemeler

§                       5 su bardağı (1200 gram) tam yağlı süt

§                       1 su bardağı (200 gram) şeker

Yapılışı

1.                     Sütü büyük boy bir tencereye aktarıp yüksek orta ateşin üzerine oturtun. Yaklaşık 10 dakika sonra, süt kaynamaya başladığı anda ateşten alıp kabaran sütün dinmesi için 1 dakika bekleyin. Ocağın altını kısıp tencereyi orta ateşe koyun ve içinde her daim tahta bir kaşık bulundurarak ( Uzun süre dokunmadan pişirmeye devam ettiğiniz homojen sıvılarda ilk temasta patlamalar yaşanabiliyormuş, o yüzden lütfen bu süre boyunca bunu engellemek üzere sütün içinde tahta bir kaşık bulundurun) 2 saat 15 dakika boyunca, her 15-20 dakikada bir üzerinde oluşan tabakayı sıyırıp atarak pişirmeye devam edin. Bu süreç boyunca süt kaynamayacak, hafif tıkırdayacak. Eğer çok hareketlenme görürseniz altını biraz daha kısabilirsiniz. Tarifi deneyenler daha kısa sürede alttaki miktara ulaşmışlar, o yüzden verdiğim süreyi lütfen tahmini olarak kabul ediniz.

2.                     Tencerenin içindeki sütten geriye 1+1/4 su bardağı (300 gram) kalınca ateşten alın, ince delikli bir süzgeçten geçirerek orta boy bir tencereye aktarın. Üzerine şekeri ekleyin, altını biraz açıp yüksek orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynama noktasına gelmesini bekleyin. Bir dakika boyunca kaynatıp ateşten alın, oda sıcaklığında soğumaya bırakın, ardından kapaklı bir kaba aktarıp buzdolabında muhafaza edin. Buzdolabında tazeliğini en az bir hafta koruyacaktır.

 

 

2.Süt tozu kullanarak

 

Malzemeler:

·                       1 su bardağı kaynar su,

·                       1 su bardağı süt tozu (coffee mate değil),

·                       4 yemek kaşığı toz şeker.

Hazırlanışı:

·                       Bütün malzemeyi çukur bir kaseye koyun, el mikseri ile iyice çırpın. İçinde topak kalmamasına dikkat edin. Pürüzsüz bir karışım elde edin.

·                       Steril edilmiş bir kavanoza koyun, kapağını sıkıca kapatın. Kapağı çok sıkı kapanacak (tercihen düdüklü tencere, ama sadece kapağını kapatın buharı içinde tutması için pişirme ayarı yapmayın) bir tencereye kavanozun kapağına gelecek kadar su doldurun ve kapağını sıkıca kapayın. İçindeki su kaynadıktan sonra altını kısın ve yarım saat sonra kontrol edin. Bir maşa yardımı ile kavanozu çıkarın ve hafifçe sallayın boza gibi bir kıvama gelmişse yoğunlaştırılmış sütünüz hazır demektir.

 

 

3.Vanilya ve tereyağı ile

 

Malzemeler:

 

.   1.5 lt tam yağlı süt

.   ½ yada 2/3 cup (su bardağı )   rafine edilmemiş şeker

.   3 yemek kaşığı tereyağı

.   1 tatlı kaşığı vanilya

 

Hazırlanışı

 

Süt ve şeker bir tencereye alınarak düşük ısıda en az yarı yarıya azalana kadar kaynatılır (Yine arada sütün üzerinde bulunan kaymağı almayı ve sütün içersinde bir tahta kaşık bulundurmayı ihmal etmeden)

Daha sonra tereyağı ve vanilyada katılarak istenilen kıvama gelene kadar kaynatmaya devam edilir.

 

 

 

 

Comments: 0

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.