Patates Rosto

 

1 kg. kırmızı patates veya taze küçük patates; 2  fincanı  zeytinyağı; beş diş dövülmüş sarmısak; 2 çorba kaşığı ince kıyılmış biberiye yaprağı; tuz ve taze çekilmiş karabiber.

1. Patateslerin üzerindeki toprakları bir fırçayla temizleyin, yıkayın ve kurulayın. Kabuklarını soymazsanız daha iyi ama dilerseniz soyabilirsiniz. Patatesleri irice ama birbirlerine neredeyse eşit parçalar halinde kesin.

2. Zeytinyağı, biberiye, tuz ve karabiberi büyükçe bir káse içinde karıştırın. Patatesleri káseye boşaltın ve elinizle patateslerin her tarafı bu yağ karışımına bulanıncaya dek karıştırın. İçine zeytinyağı sürülmüş bir fırın tepsisine boşaltın.

3. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında 40-45 dakika pişirin. Süre sonunda patateslerin her tarafı kahverengi olmalı ve çatal batırdığınızda rahatça delinmeli. Fırında pişerlerken uzun saplı bir kaşıkla bir-iki kez patatesleri alt üst etmeyi de unutmayın. Bu muhteşem patates yemeğinin her lokmasının doya doya tadını çıkarın.

Tavuk ,kuzu fırın gibi yemeklerin yanında çok iyi oluyor.( Arman Kırım dan)

Bir başka Patates Roast yapma yöntemi ;Patatesler çok iri ise sekize ,ufak ise dörde bölünür.

Önce bol  tuz atılmış kaynayan suya atılarak 10-15 dakika kadar (orta derece yumuşayacak ) kaynatılır.

Çıkarılıp kağıt havlu ile güzelce durulanır.

Sade olarak bol zeytinyağına belendikten sonra (isteğe bağlı biberiye,karabiber,sarımsak ta eklenebilir )  tepsiye alınır.

180 derecede 45 dakika kadar (dışlar iyice kızarmış ve kıtır olacak ) pişirilir.

Aperatif,meze olarak yada yemeklerin yanında bu da harika olur.Dışı kıtır kıtır içi patates püresi gibi…

 

Comments: 0