Yogurtlu yemekten başlamış iken,bayramlarımızın yemeği orman ile devam edeyim dedim.

  Annem ''et yıkımı'' der,orman için.Gerçekten çok fazla et kullanılır ,sonuçta görünen yemek kullandıgın eti saklar sanki...

  Bizde  misafire yapıldıgında(pilavla birlikte) en güzel ,özel ve ağır yemeklerden biridir.Ancak bölgemiz dışında yaşadıgımız vakitlerde binbir özen ile ''orman'' ı hazırlar ,yanına pilavını pişirir misafire ikram ederdik.Misafirler Ormanı çorba sanır,içer sonra ana yemeği beklerlerdi ya,perişan olurduk.Ana yemeğin bu oldugunu anlatsakta geç olurdu artık :-) 

Annemden ;

Orman

 

 

5 Kişilik kadar ;

 

2 kg kendinden yağlı irice kuşbaşı et(kuzu)

200 gr kuyruk yağı

750 gr süzme koyun yada keçi yogurdu (yeteri kadar tuzlu)

Karabiber 

Tuz

 

1-Et kendi yağında,kuyrukla birlikte ağır ateşte iyice kavrulur,karabiber,tuz eklenerekte biriki çevrilir.3 su bardağı su eklenir ,düdüklüye kapatılır, et iyice pişene kadar (bir saat kadar) pişirilir.

2-Yoğurda bir tatlı kaşığı nişasta ,bir yemek kaşıgı zeytinyağı eklenerek iyice çırpılır.Ocağa alınır kaynayana kadar kaşıkla karıştırılarak pişirilir( kaşık hiç bırakılmadan- tahta kaşık kullanma yogurt kesilir) 

3-Yoğurt pişmiş etin üzerine yavaş yavaş karıştırarak eklenir.15 dakika daha birlikte pişirilmeye devam edilir.Tekrar karabiber eklenir,tuzu kontrol edilir.

 

Ormanın yanında mutlaka pirinç pilavı(Mümkün ise sade yağlı ) pişirilerek servis yapılır.

 

Yapımını kolay gibi görünmesi malzemenin çeşit olarak azlığındandır,zor  bir yemektir.Ancak en sevilen ve en güzel Kilis yemeklerinden birisidir.

 

Comments: 1
  • #1

    ayse (Monday, 21 July 2014 17:49)

    Ramazan bayramında geleneksel yemeğimizdir.Ailece çok severiz.