Kübbülmüşviyye

 

İç :

 

1 kg iç yağı (böbrek yatağı tercih edilir )

3-4 tane taze kırmızı biber (mümkünse Kilis biberi )

3-4 tane iri kuru soğan

Bol miktarda kırmızı toz biber,bol kuru nane,karabiber ,tuz

 

 

İç yağı irice doğranırı ,suya ıslanarak pembe rengini kaybedene kadar yıkanır.Kıyma makinasında yağ çekildikten sonra robotta çekilmiş kırmızı biber ve soğanla birlikte baharatlarda katılarak iyice yoğrulur.Köfte haline gelen bu harç yarın ceviz büyüklüğünde yuvarlanarak bir tepsiye alınır.

 

 

 

 

Köfte :

 

Yarım kg simit(ince bulgur)

300 gr kendinden yağlı(az yağlı olacak) kuzu eti

1 orta boy kuru soğan

1 taze kırmızı biber

Toz biber,kırmızı biber,nane,tuz

 

Simit öncelikle az sulanarak kıyma makinasında çekilir.İkincide diğer tüm malzemeler de katılarak iki kez daha çekilir.Çok az irmik serpeleyerek yoğrulur.

 

 

Bu noktadan sonra köftelere şeklini verip ,içersine için konulup köftenin kapatılması en az bir kez görülmesi gereken ,tarifle yapılabilmesi zor bir işlemdir.Ancak fotoğraflardaki gibi köfteler şekillendirilir ve içersine harç konularak kapatılır.

 

 

Mangalda önce az ısılı yerde yağlar cızır cızır eriyene kadar tutulur,sonra köfteler daha harlı yere alınarak pişirilir ve yine sakin ısılı bir yere alınarak eriyen iç yağının köftenin her yerini kaplayana kadar mangalın üzerinde beklenir.

 

Yanında pişmiş kırmızı biber ve terbiyeli pişmiş soğanla servis edilir.( Pişmiş soğanlar ayıklanır ,nar ekşisi ,nane,kuru sumak,az zeytinyağı,tuz ve kırmızı toz biber ile terbiye edilir )

 

Bu da Kilis in çok özgün ,sıra dışı yemeklerinden birisidir.Her ne kadar içersinde iç yağı v.s var yağlı imiş gibi algılansa da yemesi aşırı zevkli ve çok lezzetlidir.

 

Köfteler yapıldıktan sonra derin dondurucuya alınarak pişirmeden birkaç saat önce çıkartılıp pişirilerek yenilebilir.

 

 

Comments: 0