Heyrat Semseği (Kırk Semseği)

 

Kilis’te cenazeden sonra kırkıncı gün hayrat olarak yapılan (çok fazla miktarlarda yapılır) dağıtılan içi pirinçli bir tür semirsektir.Rahmetli dedem ‘’bana heyrat semseği yapmayın kırkımda içli köfte filan olsun ‘’ der gülerdi sürekli.Şimdilerde ne kırkında semirsek,ne içli köfte kaldı.Bu ananede tümü gibi unutuldu gitti neredeyse.Ancak evde hala arada az miktarda yapmaktayız. ‘’

 


Malzemeler :

 

 1 tatlı kaşığı pekmez

1 su bardağı su

Hamur kulak memesinden az daha kıvamlı olacak kadar un

1 çay bardağı pirinç

Yarım kilo yağlı kıyma

İrice bir soğan (ince doğranmış)

Tuz

karabiber

 

 

Yapılışı:

 

Pirinç yıkanır, üzerine 1,5 su bardağı su konur ve çok kısık ateşte tamamen suyu çekene kadar haşlanır.

Tavada önce kıyma kendi yağında bir süre kavrulur ,soğanlar eklenir kavrulur. Sonra tuz ve karabiber eklenir,karabiber özellikle çok baskın bir tat oluşturacak kadar atılır. ateşten alınır, haşlanmış pirinçle birleştirilir.

Hamur kulak memesi kıvamından daha fazla olacak şekilde yapılır.Tuz-un-su-pekmez dışında bir şey kullanılmaz.30 dakika kadar dinlendirilir. Sonra hamur iki parçaya ayrılır. Her parça oklavayla olabildiğince büyük ve ince açılır. Açılan yufkanın yarısının üzerine ceviz büyüklüğünde küme küme iç konur. Diğer yarısı üzerine kıvrılarak kapatılır. İçler ortada kalacak şekilde kenarlarından kesilir.

Sıcak zeytinyağında (mutlaka zeytinyağı olacak ) pembe renkte kızartılır. 

 

 

 

Comments: 0