Gerebiç

 

’Kilis bayramlarının vazgeçilmez tatlısıdır.Mutlaka her evde yapılır,çarşı fırınında pişirildiği için bayrama yakın fırınlar sabaha kadar çalışır,fırınların önünde sıra olur.Her ziyarete gittiğiniz evde ‘’hele bir tane de bizim gerebiçten ye,bak bizim ki nasıl olmuş’’ muhabbeti ile anneler yarışır aralarında. Yada ‘’ bu yıl gerebicimiz çok iyi oldu anam ‘’sevinci her yıl yaşanır.’’

Ben çok sevmem gerebici,bayramdan bayrama en çok bir tane yerim o kadar.Ancak folklorundan dolayı paylaşmadan edemedim tabi ki …

 
Malzemeler :

 

1 kg irmik

400 gram zeytinyağı

200 ml su

1 su bardağı un

1 çimdik kabartma tozu

1 çimdik mahlep

 

İçini hazırlamak için :

 

100 gr boz fıstık içi (Kilis te orjinalinde ceviz içi kullanılırdı eskiden ,şimdi fıstık kullanılıyor,daha da güzel oluyor bence )

1 fincan şeker

Bir çay kaşığı tarçın

Pudra şekeri

 

 

Yapılışı :

 

Üstteki tüm malzemeler iyice karıştırılarak hamur elde edilir.Hamurun üstü örtülerek oda sıcaklığında 1-2 saat dinlendirilir.

İç için fıstık yada ceviz bir havanda iri dövülür ya da bıçak ile küçük küçük doğranır,şekeri,tarçını katılarak yoğrulur.

 

Hamurlar ceviz büyüklüğünde yuvarlanır ,parmakla iz yaparak oyulur içersine iç malzemesi konulur.Boşluk kapatılıp tekrar yuvarlanır ve hamur gerebiç kalıbına alınır.Altı düzleştirilir ve düzlük alta gelecek şekilde pişirme tepsisine alınır.

 

Kilis’te tepsiye alınan gerebiçler genelde çarşı odun fırınına yollanarak orada pişirtilir.İmkan yok ise  180 derecede 25-30 dakika kadar pişirilir,pudra şeker serpilerek servis edilir.

 

Her  gelen misafire zorla,yalvararak ne yapıp edip yedirilir…

 

 

Comments: 0