Evde Yoğurt Yapımı

 

   Öncelikle evde yapımı hiç de zor değil.Lezzeti ,kıvamı dışarıdan aldığımız yoğurtlarla mukayese edilemeyecek kadar güzel oluyor.

 

   İşe doğal ancak sağlıklı sütle bularak başlamak gerekiyor.Hazır sütlerle denemeyin bile.

   Sadece mayalarız olur deyip geçmeyin,biraz emek ,biraz özen ve püf noktalarına dikkat edin.

 

 

 

 

 

 

 

  

      Tarif

 

1 lt süte 1 çorba kaşığı yoğurt(maya) hesabı ile dilediğiniz kadar süt.

 

 

 

  • Süt sık sık üzerinin kaymağı alınarak (su kaybedebilsin diye ) sık sık savurarak ve sürekli içersinde bir tahta kaşık bulundurmak sureti ile (taşmasın diye ) kısık ateşte en az 2 saat kadar (1/3 ünü kaybedene kadar ) kaynatılır.Yoğurt yapımının tüm aşamalarında tahta kaşık ,maya hazırlarken de porselen kap kullanmak lazım.
  • Sütümüz yayvan toprak bir kaba alınır (toprak su çektiğinden dolayı tercih sebebi ,kabın yayvan olması da yoğurdumuzun su kaybını arttırarak daha kıvamlı olmasını sağlayacaktır.)
  • Daha sonra soğumaya bırakılır .Süt için ideal mayalama ısısı 45 derecedir.Bunu kuş parmağımızı süte batırarak anlayabiliriz ,kuş parmağımızı hafif ısırıyor ise mayalamanın vakti gelmiştir.
  • 1 lt süt için 1 tatlı kaşığı doğal yoğurt (daha fazlası yoğurdun ekşi olmasına daha azı sulu olmasına neden olur ) porselen bir kaba alınır.Koyu ayran kıvamına gelecek kadar su ile iyice karıştırılır,hiç partikül kalmamalıdır.(Bu nokta da genelde kaptaki yoğurt süt ile seyreltiliyor ,kesinlikle kaliteli bir su ile yapın bu işlemi.)
  • Toprak kaptaki sütümüzün bir köşesinden ,kaymağını zedelemeden usulca mayamız eklenir.
  • Ben mayalamayı fırında 40 derecede yapıyorum,işi örtülerle örterek v.s riske etmek istemiyorum ve fırında yaptığım için kabın kapağını örtmemde gerekmiyor ,böylece mayalanma boyunca sütüm-yoğurdum- su kaybetmeye devam ediyor.Fırında yapma şansınız yoksa da toprak kabın kapağını kesinlikle kapamayın,su kaybı olsun diye bir süzekle v.s kapatın,bu önemli bir ayrıntıdır. 4 saat fırında mayalanmaya bırakın.
  • Mayalanma işlemi bittikten sonra yoğurdun üzerine temiz bir yumuşak su emebilen bez ve onunda üzerine kapağı kapatarak ,bekletmeden buzdolabına alın.Birkaç saatte bir bezi yoğurdun üzerinden alarak suyunu sıkın ve tekrar koyun.
  • 24 saat beklemeden yoğurda kaşık vurmayın.
  • 24 saat sonra afiyet olsun J)  Anın,kulaklarımı çınlatın…
Comments: 0