Roast Sarımsak


‘’Kont Dracula isimli bir asil üzerine kurgulanmış romanda sarımsak, vampirleri uzaklaştırmanın en önemli yollarından biri olarak gösterilir. Vampirler bir yana, sarımsak modern yaşantımızda da -fazla yendiğinde- yakınımızdaki kişileri hızla uzaklaştıracak etkisini aynen muhafaza ediyor. Oysa rosto sarımsak inanılmaz hafif ve sıra dışı bir lezzete sahip.


Ülkemiz de tam olarak roast sarımsak bilinmese de ;Gaziantep-Kilis yöresinde  tepside fırında yapılan patlıcan kebabının yanına baş baş sarımsaklar dizilerek  bu işlem bir şekilde yapılmış olur ‘’


Fırında pişirilmiş sarımsağın, ham olarak kullandığımız sarımsaktan dört veya beş misli daha hafif bir kokuya sahip olduğunu söyleyerek başlayayım ki, söz ettiğim lezzetin ne kadar farklı olduğunu anlatabileyim. Ayrıca, rosto edilmiş sarımsağın öylesine farklı bir kokusu ve lezzeti var ki, insanı bağımlı hale getirebiliyor. Hatta öyle ki, meraklıları fırından yeni çıkmış bu sarımsakları anında ekmeklerinin üzerine püre gibi sürüp büyük iştahla yemeye düşkün oluyorlar. 


Yapılışı :. 


Öncelikle bütün, yani dişlere ayrılmamış haldeki sarımsağın etrafındaki kağıt inceliğindeki kabukları alıp atıyorsunuz. Ama sarımsakları saran kabukları soymuyorsunuz. Daha sonra bir bıçakla sarımsağın yaklaşık üçte birini enlemesine kesip sarımsak tanelerinin uçlarını ortaya çıkarıyorsunuz. Ardından, alüminyum folyodan büyükçe bir yaprak kesip üzerine sarımsak koçanlarını koyuyor ve her bir koçanın/başın üzerine bir tatlı/çorba kaşığı kadar zeytinyağı döküyorsunuz. Koçanların her tarafını bu yağa buladıktan sonra alüminyum folyoyu paket haline getiriyor ve önceden 190 dereceye ısıtmış olduğunuz fırında bir saat ila bir saat 15 dakika kadar pişiriyorsunuz, yani rosto ediyorsunuz. Sarımsak dişleri açık kahverengi renk alıp yumuşacık olduğunda afiyetle yenmeye hazır oluyorlar. Sarımsakları bir çatalı diplerine kadar batırıp kanırtarak çıkartabilirsiniz.Yada her dişi kalın kısmından ısırdığınızda iç sarımsak krema gibi ağzınıza akacaktır. Dilerseniz, kızartmış olduğunuz ekmekler ve tereyağıyla birlikte masadaki herkese birer baş/koçan sarımsak ikram edip ekmeklerinin üzerine sürerek yemelerini sağlayabilirsiniz. 


''A.Kırım katkılarıyla ''


Comments: 0