Ricotta

Bizim lor benzeri ,İtalya kökenli ,yapımı basit bir tür tatlı peynir ricotta. Kestirdiğimiz sütün suyunu aldıktan sonra ,geri kalan kısımı.Kızarmış ekmek ile,tatlıların yanında,makarna ile ,reçel ile birlikte güzel gidiyor.

Ben keçi sütü ile yaptığımı daha çok beğendim.Ancak en güzeli manda sütü ile olanı imiş hiç denemedim ,tabi ki inek sütü ile de denenebilir.

 

 

 

Malzemeler:

 

2 lt pastorize süt

1 yemek kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı üzüm sirkesi

50 ml krema

Yarım çay kaşığı tuz

 

Tarif :

 

Çelik tencereye süt alınır ,krema eklenerek karıştırılarak 80 dereceye ısıtılır.(Mutfak termometresi yok ise sütün üzerindeki buhar çıkışı hızlanana kadar beklenir )

Ocağın altı kapatılarak limon suyu ,tuzve sirke eklenip iyice karıştırılır.

Karışımın soğuması beklenir,bu arada sütte kesilme olacak ,sarı su ve süzeceğimiz kısım bariz bir şekilde ayrılacaktır.

Yoğur süzme bezine alınan karışım buzdolabına alınarak sabaha kadar süzülmesi beklenir.Orjinali aslında biraz daha meşakkatli ve bizim lorun aynısı.


Peynir yapımında bir şekilde suyla katı unsurları birbirlerinden ayırmak gerekiyor. Bunu da ısıtılan sütü bir tür asit (sitrik asit) ile kestirmek suretiyle yapıyorlar. Bu şekilde süt katıları pıhtılaşırken su kısmı ayrışıyor. Katı kısım, farklı peynirler için farklı mayalama ve oldurma işlemlerine tabi tutuluyor. Geride kalan suya ise ‘peynir altı’ suyu deniyor. İşte ricotta ya da lor, bu peynir altı suyunun yeniden ısıtılması suretiyle yapılıyor. Aynı sütün bir bileşeni olan bu su, iki kez ısıtıldığı (pişirildiği) için de İtalyanlar buna yeniden pişirilmiş anlamına gelen ricotta (re-cooked) ismi veriyorlar. Bizim lorun kökeni de zaten bu ricotta.