Poach Egg

 

 Temel tarif ; Bir tencerenin içinde kaynayan suya bir kaşık kadar elma sirkesi ,bir miktar tuz atıp ;varsa Poach egg ringi (yüzük ) yerleştirip ,yoksa direk açığa kırıncada problem olmuyor (ancak bir anda en fazla iki yumurta kırılacak,alınıp diğerleri sonra kırılacak); yumurtanın akı bembeyaz oluncaya kadar beklenecek.Sonra kağıt havlunun üzerine alınıp suyunu çekmesi sağlanacak.

   Bu şekilde yenebileceği gibi çeşitli tariflerin içersinde de yer alabilir.

 

İlk yumurta tarifi ile birlikte birazda genel bilgi ekleyeyim buraya ;

 

 Yumurta alınırken ilk tercih günlük köy yumurtası olmalı ,ikinci tercih yine taze gezinen tavuk yumurtası ancak son tercih marketlerde satılan yumurtalar olmalıdır. Marketten yumurta alırken son kullanma tarihi degilde üretim tarihine bakılmalı en fazla 3-4 günlük olmalıdır.

  Saklarken ; buzdolabında  mutlaka plastik yada karton kapalı bir kabın içersinde saklanmalıdır ( Açıkta saklanırsa yumurta kabugu gözenekli olduğundan dolayı dolaptaki kokulardan çabucak etkilenecektir) 

  Taze yada bayat olduğu bir bardak suyun içersine atılarak test edilebilir. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.Yada bir kaba kırılarak ; Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

  Yumurtayı kırarak kullanacaksak mutlaka dışı yıkanıp kurulanarak temizlenmeli ,önce ayrı bir tabağa kırılmalı,sonra kullanılacak yere alınmalıdır.

Comments: 0