Mozzarella

 

 

Mozzarella özellikle pizzaye çok yakışan tuzsuz bir İtalyan peyniridir Rendelenemediği için pizzanın üzerine dilimlenerek konulur,kesinlikle manda sütünden başka bir sütten yapılmaz.Taze (24 saat içersinde) tüketilir.

 

 

 

 

    Malzemeler

    

    10 litre süt

    4 çay kaşığı sitrik asit

    2 ml maya  bir fincan içme suyu ile karıştırılmış (Mayaların üzerinde ne miktar kullanılacağı yazıyor,o talimata uyulması daha sağlıklı )

   Varsa lipaz 1 tatlı kaşığı (yine su ile karıştırarak )

 

Sütümüze önce soğukken sitrik asiti ekleyip iyice karıştırıyoruz.Sütü parmağımızı batırdığımızda ısırma kıvamına gelene kadar ısıtıp (termometre var ise 30-35 derece)

Maya ve lipazı ekleyip karıştırıyoruz.

Birkaç dakika sonra kesilme gerçekleşecektir.Bu aşamadan sonra ismi teleme oluyor.

Telemeyi kazanın içersinde iken keskin bir bıçak ile küpler halinde kesiyoruz.Bir kaç dakika bekletip kazanı birazcık ısıtıp (40-45 derece ) kısa bir süre bekleyip ,kazanın altını kapatıyoruz..

Bir kevgir yardımı ile peynirlerimizi süzeğe alıyoruz.

(peynir altı suyunu sakın dökmeyin lor (ricotta yapacağız)

Peynir altı suyunu tekrar 70-75 derece civarına ısıtıp bir eldiven ile peynirlerimizi bu suya daldırıp  suyun içersinde kısa bir süre yoğurup dışarıya alıp yoğurmaya devam ediyoruz.

Bu arada peynir altı suyunu tekrar ısıtıp aynı işlemi peynirimiz lastik gibi sünene kadar tekrarlıyoruz.

Peynirimiz lastik gibi uzadığında işlem tamam demektir ,istediğimiz şekli verip,hemen kullanmaya ya da yemeye başlıyoruz.

Hemen bir mozzarella lı pizza yapmaya başlayalım...

.

Comments: 0