ÖNEMLİ NOT: Alkol, aşırıya kaçıldığı takdirde sağlığa zararlıdır,bu sayfanın ziyaretçileri 18+ yaş olmak zorundadır.

   Fermantasyonla başladı herşey ,yıllar önce.Fermantasyon deyince ülkemizde belkide tek akla gelen şarapla.Sonra aşka dönüştü.

Sonra kısıtlıda olsa başka fermente içeceklerde (Cider,Saki,Bira) denenmeye başlandı.Ama bu kadardı.

   Ve distilasyon olmazsa biryerden ileriye gidilemiyordu.Distilasyona bir adım atınca,artık hiç bitmeyecek bir yola girildiği anlaşıldı ve hala yürünmekte :-)

FERMANTASYON

Fermantasyon aslında  doğal olarak oluşan bir süreçtir. Fermantasyon olayı bir bakıma mikroorganizmaların hayat mücadelesi demektir. İşte bu mücadele sonunda birtakım bileşikler meydana gelir. Faaliyet sonunda oluşan bileşik alkol ise, bu olaya alkol fermantasyonu; asit ise, asit fermantasyonu adı verilmektedir. Bunlardan başka bileşikler de (hidrokarbonlar, aldehitler, ketonlar, esterler, organik asitler vs.) meydana gelir ve bunlar ürünün aroması (tadı ve kokusu) üzerinde önemli etki yaparlar.

  Elmadan tut şeftaliye kadar birçok meyvede (%0.1 -0.3 arasında ) , sirkede(%1) , yoğurt ta (5-365 mg/lt),  pekmezde,  meyve sularında(0.5 gr/lt) ,turşuda(%0.5-1), mayalı hamurda (alkol,ekmek pişerken uçar ) çeşitli oranlarda fermantasyon sonucu oluşmuş alkol zaten bulunmaktadır.Bunlar çok düşük oranlar olduğundan dolayı insan kanına da ancak eser miktarlarda yansırlar.Besinlerden alınan ve bağırsakta oluşan fermantasyon sonucu insan kanında düzenli olarak  (% 0.0025-0.006)24–60 mg/L  gibi eser miktarlarda alkol bulunmaktadır. Normal

bir alkol alımında bu miktar 1000–3000 mg/L’ye çıkar. Kandaki alkol miktarı %0.35–

0.4 seviyesine ulaşınca aşırı bitkinlik hissedilir. Bu miktar %7–8 olunca öldürücü alkol

zehirlenmesi ortaya çıkar

 

   Fermantasyon-distilasyonu insan kendisi yaparak ne yapmış peki ? Bu alkolü

 istediği miktarda, istediği tatta, kokuda, dokuda, renkte olsun diye, doğal olan bir sistemin, fermantasyonunu, sadece  kontrol altına alıp, istediği biçime çevirmiş.Bu anlamda fermente içkiler kendilerine hiçbir müdahale ve katkı olmadan sadece mayalanarak oluşmuş doğal içeceklerdir.Ancak damıtık (distile ) içkiler direk insanlar tarafından birçok yöntem ,malzeme,ekipman kullanılarak elde edilebilmiş içkilerdir.

 

   Zaten fermente içecek çeşidi de bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır.

 

Genel-Ekipman

Şarap

Cider

Sıcak Şarap

Sirke

DİSTİLASTON

14. yüzyıla kadar Arapların özellikle Irak bölgesindeki Sünni kabilesinin elinde olan bir sır var; damıtma, distilasyon. 14. yüzyıla kadar hep bu simyacılar arasında bir sır olarak saklanmış. Yaptıkları şuymuş: damıtma; şarabı alıyorsunuz, şöyle bir kazana koyuyorsunuz. Altına bir ateş yakıyorsunuz. Alkolün yoğunluğu suya göre daha hafif olduğundan metil için 68 ,etil için 78 derecede alkol buharlaşıyor,bu buharı tekrar bir düzenek ile sogutup sıvı hale getirdiğimizde elimizde yüksek dereceli alkol oluşuyor.

''İçilmiyor tabi o vakit bu alkol,tıpta kullanılıyor ''

 

 

Damıtma(Distilasyon), iki veya daha fazla bileşen içeren bir karışımın ısıtılıp, buhar ve sıvı faz oluşturmak suretiyle daha uçucu bileşence zengin karışımların elde edilmesini sağlayan ayırma işlemidir. Damıtma, özellikle organik bileşiklerin saflaştırılması ve ayrılmasında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kaynama noktasında bulunan bir sıvıya daha fazla ısı verilirse sıvının sıcaklığı artmaz, verilen ısı sıvının buhar haline dönüşmesini sağlar. Sıcaklık, sıvının tamamen buhar halinde uzaklaşmasına kadar sabit kalır. Bu yöntemle buhar basınçları farklı olan sıvılar birbiriniden ayrılabilir.

 

Genel-Ekipman

Vermut

Limoncello