Tokat Kebabı

 

  Tokat kebabı özel kebap ocaklarında yapılır.Bende hem kömürlü hem tüp ile çalışan kebap ocağı olmasına ve gayet başarılı denemelerim olmasına rağmen ,buharlı fırında aynı kebabı deneyerek mukayese etmek istedim.Kömür yada odun ateşinde kebap ocağında pişen ile karşılaştırmak imkansız.Ancak tüplü ocakta pişenden daha güzel olduğunu söyleyebilirim.Tarif standart ancak yine de yenileyeyim…

  

 

 

 

 

   1 kg Kemiksiz süt kuzusu eti ,iri kuşbaşı (kazbaşı ) doğranmış soğan suyu ve tuz ile terbiye edilmiş (Az da olsa kendinden yağlı olabilir ancak çok yağlı olmamasına dikkat etmek gerekiyor keza ayrıca kuyruk kullanılacak)

   İki uzun patlıcan (mümkün ise Birecik patlıcanı kıvamı ve lezzeti bambaşka oluyor )

  İki orta boy patates

  3-4 yerli mevsiminde domates(orta boy ,ortadan ikiye bölünmüş )

  5-6 baş firik sarımsak(bütün )

  4-5 ufak kuru soğan( orta boy,ortadan ikiye bölünmüş )

  4-5 yeşil-kırmızı taze biber (yenilebiliyorsa acı )

  3-4 tane tırnak pide ( kare kare doğranmış )

  Ben Tokat kebabında tuzdan başka baharat kullanmıyorum ,belki servis öncesi karabiber denenebilir ama başka hiçbir baharat yakışmıyor.

   Küçük parçalar halinde kesilen etler  şişlere(özel ucu kıvrık ,tokat kebabı şişi ; demircilere tarif ettiğimizde yapabiliyorlar )  takılmak üzere bekletilir. Şişlerin en başına bir parça kuyruk yağı takılır ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı da şişin ucuna takılır. Şiş üzerine bir et bir patlıcan ve sebze aralarına bir parça ince kesilmiş patates dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Sarımsaklar ve soğanlar ayrı ayrı şişlere yine yukarda ki gibi takılırlar.Domatesler ,biberler etsiz ,bazısının arasına et,kuyruk takılarak (malzemeye göre ) şişlere dizilirler.

   Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan sac tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Önce altta yağ toplama haznesine dökülen suyumuz sonra da pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine tekrar toplanan yağlardan gezdirilerek servis edilir.

 

 

Comments: 0