Roast Kuzu Döş

 

Malzemeler

 

1.5 kg kuzu döşü (üstündeki yağlı tabakaya hiç dokunmadan,bütün halinde )

3-4 defne yaprağı

3 diş ezilmiş sarımsak

Zeytinyağı

1/3 çay bardağı beyaz şarap

Tuz ,karabiber

3 iri soğan (karamelize soğan yapımı için )

3 iri patates (kabukları ile iri doğranmış)

 

 

 

 

 

 

Yapılışı:

 

Eti hazırlarken çok keskin bir bıçak kullanmamız gerekecek.Etin yağlı tarafında ki kurumuş tabakayı ,yağlı kısma zarar vermeden alın.Etin üzerindeki yağ tabakalarına ince ince çizikler atın ancak kesinlikle bu çiziklerin ucu ete yetişmesin(bu çizikler çıtır lezzetli şeritlere dönüşecek.)

 

Sarımsağı,defne yapraklarını ,bolca karabiber ve tuzu bir havanda iyice ezin.Macun kıvamına gelene kadar zeytinyağı ekleyip iyice karıştırın.Kuzu etinin üzerine ,özellikle attığımız çiziklerin içine doğru ,ovarak sosu sürün.Bir saat uygun bir ortamda dinlendirin.

 

Patatesleri kabuklarını soymadan iri parçalar halinde doğrayın.Kaynar suya atarak hafif yumuşayıncaya kadar bekletin.Sonra güzelce zeytinyağı ile yağlayarak bir kenara alın.

 

Fırını 200 dereceye ısıtın(Mümkünse sıcak buharda ).Eti yağlı,kesikli kısımlar dışa gelecek şekilde ikiye katlayın.

Fırın tepsisine bir miktar yağ sürüp,eti ve patatesleri ekleyin.en az 1.5 saat kadar pişirdikten sonra fırını 250 derece dual ızgara ya alarak etin altını üstüne getirdikten sonra tekrar fırına alın.

Kuzunun üst tabakası iyice kızarıp çıtır hale gelene kadar pişirmeye devam edin.Piştikten sonra tepsiyi dışarıya alarak eti 15 dakika dinlendirin.

Eti pişirme sürecinde patatesler iyice kızarıp ,karamelize bir kıvama geldiğinde dışarıya alınmalıdır.

 

Eti ızgaraya koyarken altına bir tepsiye yağlanmış,tuzlanmış iri halkalar halinde doğranmış soğanı alın ,soğanlar etin altında,etin yağında iyice karamelize olduğunda dışarıya bir tabağa alın ,az balzamik sirke,az beyaz şarap ve çok az nar pekmezi ile terbiye edin,

Etleri dilimleyerek roast patates ve karamelize soğan ile servis dedin.


*Biz çok beğendik...

 

‘’ Şarap tavsiyesi Chardonnay ‘’

Comments: 0