Pirzola-limon sos

‘’Çok basit olmakla birlikte , lezzetli ve ferah aroması ile beğendiğim bir denemem olduğundan dolayı paylaştım bu tarifi.Üstelik et ile maydanoz birlikteliğini hiç sevmememe rağmen ,olabildiğini de gördüm bu birlikteliğin ‘’ Tarife uygun bir isim de bulamadım ,öneriler olursa…

 Malzemeler :


1 kg kuzu pirzola

Yarım limon suyu

Varsa 2 kaşık limoncello

Bir tutam biberiye

Bir tutam ince doğranmış maydanoz

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Kaya tuzu

 

 

 

Tarif:

 

Fırın tepsisi var ise döküm tavanın tabanı zeytinyağı ile kaplandıktan sonra fırına alınır ve fırının 200 dereceye gelmesi beklenir.

İnce çekilmiş kaya tuzu ile ovulan et sıcak tepsiye yerleştirilerek fırına alınır.

Yaklaşık 45 dakika kadar her iki yüzü de iyice kızarana kadar pişirilir.

Etler alındığında tepsideki etin suyu ve zeytinyağı karamelize olmuş ise direk tepsi çıkarılır ,eğer olmamış ise tepsi bir süre daha fırına alınarak içinde kalan suyun karamelize olması beklenir.Burası çok önemlidir ,yemeğe asıl tadını verecek olan tepsideki bu karamelize kısımdır.

Tepsi çıkarıldıktan sonra yarım limon suyu ve iki kaşık limoncello tepsiye alınarak bir tahta kaşık ile et suyunun tepsiye yapışan yerleri iyice kazınarak karıştırılır.

Önceden mikrodalga fırında ısıtılmış tabağa alınan pirzolaların üzerine yukarda ki sos dökülür.Üzerine ince kıyılmış maydanoz ve biberiye ile birlikte servis edilir.