Et Haşlama -Güveçte-

 

 

2 kg kemikli el kadar büyüklükte dogranmış kuzu kol(incik) ve bel

200 gr kuyruk yağı

1 kg ilikli kemik (yarisı yemekte ,yarısı firik pilavında kullanılacak)

Garni : Limon Çiçegi, bir dal taze defne yaprağı,bir çimdik kuru kekik,bir çimdik kuru biberiye

 

Döküm tavayı 10 dakika kadar ısıttıktan sonra içinde birazcık kuyruk eriterek tavayı yağla.(Etlerin her iki tarafını tuzla )Etleri atarak her iki taraflarını da iyice mühürle.

Toprak güvece alta ilikli kemiklerin  yarısını koy,üstüne etleri diz.Etlerin tam üstüne gelecek şekilde kaynar su ile doldur.Tuz ve tane karabiberden sonra ,garniyi (bir tül ile bohça yaparak ) ekle.Ağzını alüminyum  folyo ile kapat.Fırına önce 1 saat 200 derece ,sonra 4 saat 135 derecede koyarak pişir.Tuz karabiber kontrolü.

Piştikten sonra suyunu ayır.Suyu iyice kıvamlı olana kadar kaynat (yeteri kadar incelmez ise çok az nişasta ile kıvam verilebilir).Bir çay kaşığı süs biberi salçası,bir çay kaşığı domates salçası ,karabiber ekleyerek sos yap.

Hindibaları 10 dk haşla yanına garnitür.

Sos,hindiba ,firik pilavı ile servis…..

 

FİRİK PİLAVI

STOK:

Elimizde kalan yarım kilo kadar ilikli kemiği önceden ısıtılmış döküm tavada mühürle.Kemiklerin diger yanlarını çevirirken ,ince dogranmış bir ufak sogan ve havucu  ekle onlarla da bir iki çevir .Tane karabiber ve garni paketi ile (kuru kekik,biberiye ve defne ),tuz, iki saat kadar kısık ateşte kaynat.Kaynadıktan sonra bir çimdik safran ekle .

Ufacık bir soğanı az nötr yağda kızart.Firikleri ekle bir iki çevir,yarım bardak beyaz şarap ekle uçmasını bekle.Bulgurunu ve yukarda elde ettiğin stok suyunu ekle(stok içindeki soğan ve havuçlar kalacak )

Pişir.

Sade yağ ekleyerek ,tuz ve karabiber kontrolü i.

Servis

 

 

 

 

 

Comments: 0