Çiğ Köfte
Çiğ Köfte

 

 

 

 

 

 

 

Çiğ Köfte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  4 Kişilik  ;

 

*Yarım kg (iki su bardağı ) köftelik bulgur (simit)-mutlaka  sert bulgur olmalı-kepeğinden ayıklanmış olmalı.

*400 gr yağsız kara et,sinirlerinden tamamen ayıklanmış kuzu yada dana  (dövülmüş,ben havanda yada et taşında dövüyorum ,mikserde macun gibi çekiledebilir)

*Bir bardak isot ( yarım bardak kadar suda ıslatılmış)

 (ben bunun ¼ ünü Adıyaman biberi ¾ ünü Urfa isotu kullanıyorum ) İsot mutlaka Urfa dan ancak tanıdık birisinin aracılığı ile getirtilmeli.Hem küf kokusu olmaması hem aspergillus açısından bu çok önemli.Aspergillus karaciğer kanserine predispozan olabiliyor.

*Tarçın küçük bir çubuk ,3 tane yenibahar , 4-5 karanfil (havanda incecik dövülmüş )

*Karabiber (isteğe bağlı) taze çekilmiş yada havanda dövülmüş

*1 orta boy kuru soğan

*2-3 dal taze –yeşil- sarımsak

*1 tatlı kaşığı biber salçası

*1 yemek kaşığı domates salçası

*20-30 maydanoz sapı

*¼ limon kabuğu rendelenmiş

*1 limon suyu

*1 taze kırmızı biber

*tuz

 

       Soğan,sarımsak,limon kabuğu ,taze kırmızı biber,maydanoz sapları havanda yada et taşında üzerine bir miktar simit katılarak macun gibi olana kadar dövülür,bu sırada tuz atılırsa soğanın göz yakmasına da nispeten engel olunmuş olur.

        Simit köfte leğenine alınır ,üzerine yukarda hazırladığımız karışım eklenerek su katılmadan ,ancak deneyim ile elde edilebilecek kıvama gelene kadar ( simitler ne sert olmalı ,nede iyice erimeli ,hafif dişe dokunmalı yani ).yoğrulur.Yoğurma işleminin ortalarında domates salçası ,isot , karabiber hariç diğer dövülmüş baharatlar katılır.Simit kıvamına gelmeye yaklaşınca et katılarak yoğrulmaya devam edilir.Simit kıvamına geldiğinde biber salçası ve karabiber eklenir (bunları önce eklersek acı bir tat oluşabiliyor ,karabiberin kokusu yeterince güzel algılanmayabiliyor) .Bir süre daha yoğrulduktan sonra limon suyu katılarak köfte sulandırılır ,hafif suyunu alınca sıkımlanarak servise hazır hale gelir.

        Marul yatağına sıkımlar yapılarak turp ,hardal otu , kuzu kulağı gibi elde bulunan yeşilliklerle ve ayranla servis edilir.

 

 

 

      Annem yapardı küçükken ,onlarca Urfa da yedim ,yıllardan beri de ben yaparım.Urfa tarifine çok yakın olmakla birlikte ,en çok beğendiğimiz lezzetin, son hali böyle.

Comments: 4
 • #4

  drnamik (Tuesday, 17 March 2015 11:04)

  Kemal bey (adaşım );
  Urfa lıların çoğu sadece çok küçücük bir parça tarçın koyarlar,başkada bir baharat koymazlar çiğköfteye (isot hariç tabi ) ancak bu yaptığım yüzlerce köfte de kendi deneyimim ve damak tadım olduğu için tabi ki tartışılır.
  Limon kabuğu hiç bir yerde yoktur haklısın :-) direk kendi uydurmamdır,hoşuma gidiyor ,hafif bir ferahlık veriyor.Limon yoğururken sık sık tadına bakarak dikkatlice ekliyoruz tabi ,kafadan doldurmak yok ancak o salça konusundaki eksikliği gideriyor dediğiniz gibi.
  Biber salçası ve karabiber en son eklenir haklısın ,yazmışım zaten.
  Falan filan lafı-güzaf can nasıl isterse öyle yoğrulur,yapılır,yenilir de dostsuz yenilmez.
  Saygılarımla...

 • #3

  kemal serdar dişli (Tuesday, 17 March 2015 10:50)

  hocam,
  sitenizi çok beğendim. Ancak, çiğköfte tarifinizi denemeden önce, orijinalinden küçük farklılıklar içeriyor biraz bu farklılıklardan söz etmek isterim.
  Tarçın: çiğköftede yoktur illa konmak istenirse de baskın bir baharat olduğundan bir çubuk çok fazla gelir. 1/4 çubuk yeterli olur.
  Limon ve kabuğu: orijinalinde yoktur. eskiden güneşte kurutulan salça kullanıldığından ekşi tadını oradan alırdı, bu salçadan bulunamazsa azıcık limontuzu kullanılabilir. İsteyen, yerken limon sıkabilir.

  Et: en başından alınır salçalar hariç bulgur ile yoğrulur, salça eti çürütmesin diye yoğurmanın sonuna doğru alınır.

  soğan: başta küçük bir kuru soğanile taze yeşil soğanın beyaz kısımları katılır, iki - üç diş de sarımsak konur.
  yoğurma işlemi bittikten sonra çok ince kıyılmış maydonoz ve yeşil soğanla karıştırılır.

  yetmişli yılların sonunda liseden arkadaşlarımızla sıra geceleri yapardık. Çiğköfteleri ben yoğururdum hep. Bir de böyle deneyiniz. Sizin tarifinizin de çok güzel olacağından hiç kuşkum yok.
  saygılarımla,

 • #2

  emirkan (Friday, 27 December 2013 11:03)

  İşte bunu hiç bir çiğ köftecide bulamazsın. Mecburen evde yapacaksın.

 • #1

  Halil Aşkaroğlu (Sunday, 15 December 2013 06:32)

  Hayatımda yediğim en güzel çiğ köfte başka tanımam