Ahtapotun Pişirilmesi (Temel )

 

(Özellikle haşlanması yazmadım ,çünkü ahtapotu pişirirken su konularak haşlanmaz,öyle yapılırsa da garip bir şey olur.Yarı yarıya fire verme pahasına ahtapot kendi suyunda pişirilmelidir.)

 

 

    1 Ahtapot için,  1/4 su bardağı sirke, 2 defne yaprağı,8-10 adet tane karabiber

    Ahtapot kolay pişmesi ve yumuşak olması için en az bir gece derin dondurucuda bekletilir. Pişirileceği zaman çözülmesi sağlanır. Kafanın içi ve gözler temizlendikten sonra köpükleşme geçinceye kadar temizce yıkanır. Derin bir tencereye 1/4 su bardağı üzüm sirkesi,karabiber ve defne yaprağı ile birlikte konulur. Ayrıca su konulmaz,kendi suyunu salar ve çeker.Çatalla kontrol edilen ahtapot çiğneme kıvamına gelince ateşten alınır ve iyice süzülür.

(1 , 1.5 saat )

    Görsel açıdan sorun yok ise derisi soyulmaz,ayakları atılmaz.

  

 

 Ahtapot Terbiyeli(İspanyol) tarifi :

 

1 Haşlanmış ahtapot

Kırmızı toz biber (yeterince)

Tuz

Zeytinyağı yarım çay bardağı

2 diş sarımsak (ezilmiş)

Limon suyu

 

Ahtapot julyen (2-3 cm uzunluğunda ) doğranır.Zeytinyağı ve kırmızı toz bibere bulanır. Tavada her yanı 30 sn olacak şekilde kızartılarak tabağa dizilir.Sosu dökülerek servis

 

Sos:

Zeytinyağında bir sarımsak (ezilmiş) hafif kızartılır,kırmızı toz biber eklenir(altını kapattıktan sonra bile olabilir bu  -kırmızı toz biber hafif yanacak-) az soğuyunca limon suyu eklenir.

 

 

Çok güzel oluyor

Comments: 0