Evde sucuk-hamra(mumbar) denemeleri

 

 

 

 

 

 

 

  Şırdan (Sucuk Hamra-Mumbar ) denemeleri…

 

  Dün kasabım 20 tane şırdan getirdi ,aylar önce vermiştim siparişini ve şu kışın en soğuk en karlı günlerinde hiç hazır değildim temizlemeye,pişirmeye…

  Otçul memeli hayvanlarda yemek borusu işkembeye açılır ve mideleri 4 bölmelidir.İlk bölme işkembedir.Oradan börkeneğe geçilir ki bu kısım genelde işkembe ile birlikte satılır.

3. bölüm kırkbayırdır ,kırkbayır özellikle Kilis te sucuk hamra yapımında en sevilen ve en kıymetli bölümdür.Gel gör ki adı üstünde kırkbayır ,temizlemesi o kadar zor o kadar zordur ki ,bir kez denedim şimdiye kadar ve onlarca parçaya ayırdım temizleyene kadar ve bir daha almaktan,denemekten vazgeçtim.4. bölüm şırdandır.Etlidir,lezzetlidir ,temizlemesi kolaydır ; Adana nın en sevilen tatlarındandır ,Kilis te sucuk hamra da da bir takımda bir tane bulunur ve sevilerek yenilen bölümlerdendir.

  Kilis te sucuk hamradır bu yemeğin adı(Sucuk hamra taaa Mısır dan gelen bir isimdir ,orada da adı böyledir ) ,şırdan ,kalın bağırsak ve idealı ailelerde kırkbayır ı da içerir takım olarak.Tarifini yazacağım siteye ,şırdandan farkı piştikten sonra tereyağında kızartılmasıdır.

  Adana da şırdan adı üstünde sadece şırdandan yapılır ,haşlanır üstüne kimyon ekilerek yenir,güzeldir.

   Gaziantep te şırdan yada kalın bağırsağıda katarak yaparsak mumbarda yukardakilerden farklı olarak pirinç değil bulgur kullanılır,sarımsak ta katılır,bol acılı ama çok bol acılı ,bol salçalı suda pişirilir ve hafirte sulu yenir,bu da güzeldir.

  Tümünü denedik ;

 

  Adana usulü yapılanın kıymalı ve kıymasızı vardı.Bu işi iyi bilen Adanalı sevdiceğim annesinin şırdanı kıymasız yaptığını söyledi ,içine mumbardan birazcık doğrayıp kattığını.Belki bir şırdanın içine bir şırdan doğrayıp yapsak olurdu ama dokuz şırdanın içine bir şırdan doğrayınca olmadı.Klasik Adana da yapılan gibi kıymalı güzel oldu.

  Kilis te aşağı yukarı her şey aynı ama tereyağında kavrulur sonunda,sade haşlanmış kızartılmamış yani Adana usulü daha iyiydi.

  Gaziantep salçalı bulgurlu fena değildi ama yine Adana daha iyiydi.

  Neticede bir sonraki denemelerimizin ve yapmalarımızın Adana sitili şırdandan yana olmasına karar verdik ve en güzeli o idi.

  Bu karlı soğuk ve uzun gecede iyi bir deneme idi.Dayım hep böyle gecelerde bağırsak alır gelir ve yengeme sucuk yapmasını der imiş ,bu havada şırdanı alıp eve geldiğimde duydum bunu ilk kez.Ancak heyhat fark çok ; orada her işi yengem yaparmış,burada iş başa…

 

 

Write a comment

Comments: 0