Şeker Otu

   Stevia rebaudiana-Şeker Otu-

 

   Türkiye de yeni bir bitki.Fidelerimi söyleyip ,şeker otu ile ilk adaçayımı içmeyi bekledim ,biraz araştırıp ,paylaşmak için.Taze yapraklar ile denemiştim  ancak kurusunu kullanınca anladım evde sürekli bir köşede bulunması gerektiğini.(Yaş yapraklarda tatlı ancak yoğun değil )

   Uzunca bir saksıda 4-5 fide en azından çayınızı tatlandırmaya yetecektir.

   Tohumdan üretimi ancak sera şartlarında mümkün ve ona rağmen zor,en  iyisi fide alıp yetiştirmek.

   Çok yıllık bir bitki ; haziran-temmuz hasat zamanı,ağustos-eylül çiçeklenme ve tohum ayları, sonraki aylar kuruyor ancak sakın atmayın saksıyı ; bir sonraki yıl tekrar köklerden filizleniyor.

   Aslında yıllardan beri Paraguay ve Brezilya’da bilinen ve kullanılan bir bitki.

Bu bitki Almanya nın dikkatini çekince,gidip yerinde inceleyip ,nerelerde yetişebileceğini v.s araştırınca popüler oldu.(İspanya ve Yunanisten olarak belirlemişler,bizde de Anadolunun birçok yöresi iklim olarak uygun.Kurusu 300 Tl civarı bir fiyata sahip )

 

’Bu arada kapitalizmin etkisiyle anında Coca-colanında dikkatini çekip ,özütünden saflaştırılmış bir madde üreterek ismine ‘’Rebiana’’ demiş bile ve kendi içeceklerinde kullanmaya başlamış.’’

   Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiden elde edilen özütün, kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edilmektedir. Stevia'nın insülin duyarlılığını ve hatta salınımını arttırıcı etkilerinin olduğunu gösteren bazı araştırmaların varlığı diyabet tedavisinde kullanımını destekler niteliktedir.

   Stevia bitkisinin ihtiva ettiği Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli olmaktadır.

  

  Diyet (kalori değeri sıfır (0)dır.), şeker hastalığıkabızlıkdepresyon ve asabiyete karşı olumlu etkileri vardır. Mide ve bağırsak florasını, asit alkali dengesini korur.Bununla birlikte stevia bitkisinin aşırı kullanımının özellikle erkeklerde sperm üretimini azaltarak kısırlığa neden olduğu hususunda çeşitli bilimsel araştırmalarda bulunmaktadır. Amerika ve Kanada'da uzun süreler yasaklı durumda kalmıştır.Ancak bununla birlikte Japonya'da yıllarca bu bitki kullanılmış ve hiçbir yan etki kullananlar üzerinde görülmemiştir. Latin Amerika'da çeşitli ülkelerin halkları da yüzyıllardır bu bitkiyi kullanmaktadır.En son olarak ABD ve Kanada bitki üzerinde yasakları kaldırıp, kullanımını serbest bırakmıştır. Bununla birlikte Paraguay'da özellikle kırsal kesimdeki ve yerli halk stevia bitkisini doğum kontrolü için kullanmakta olup bu durumda bitkinin sperm azaltıcı etkisini doğrulamaktadır.Türkiye'de ilk kez 2009 yılında Antalya'da üretilmeye başlanmıştır.

 

 

Write a comment

Comments: 0