Kocabaş Otu (Devedikeni,eşekdikeni)

    Kocabaş Otu ( Devedikeni,Eşekdikeni )

 

    Yolun kenarında koca koca açar dururlar.Çocukluğumdan hatırlarım ,köyde onun dikenlerini temizleyip yemeye çalışırdık.

    Bitki kendini doğadan bu kadar dikenle ve sert kabukla koruyorsa içersinde çok değerli bir şey olabilir diye düşündüm.Bir kocabaş otu pişirme denemesi yapmaya karar verdim.

    Öncelikle bitkinin üst kısmını kesmek bile ciddi problem oldu.Bıçakla vurup düşürmek zorunda kaldım.Poşete alırken kaç kez dikenleri battı parmaklarıma.Evde çatal ve bıçak yardımıyla temizlemeye başlar başlamaz ne göreyim ? Bildiğimiz enginar.Şekil olarak tıpatıp aynısı.

    Hemen internete koştum ,ilk ikisinin de aynı familyadan (Papatyagiller (Asteraceae)  ) geldiğini öğrendim ki en ufak bi şüphem de yoktu bu konuda.Sonra alt familya,oymak ve en son cinslerinin de aynı olduğunu öğrendim ki hiç şaşırmadım.

Familya     :  Asteraceae

Alt Familya. Carduoideae

Oymak       : Cynareae

Cins           :  Cynara

Tür             :  Cynara Scolymus (Enginar)        Cynara Syriaca (Devedikeni )

 

   Dolayıyla enginarın barındırdığı ,karaciğere faydaları açısından mucize olarak bahsedilen silmarin maddesini de içerdiğini öğrendim ki susuz ,zor ve doğal bir ortamda yetiştiğinden enginardan çok daha fazla silmari içerdiği kanaatindeyim.

  

  Temizledikten sonra ,enginar tarifimde pişirdiğim gibi pişirdim ,aynı güzellikte oldu ,tat birebir aynı idi ,hatta birazcık daha  güzel.

 

 

  Ancak nasıl toplayacak ,nasıl temizleyeceğim kara kara düşünüyorum,bir yolunu bulmalıyım…

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    ,,, (Sunday, 10 August 2014 21:42)

    Iyi tesadüf