Balzamik Sİrke (Aceto Balzamiko) denemesi

 Horozkarası üzümleri sabahın köründe Atilla kardeşimin bağından (Kilis) ten aldıktan,taneledikten sonra,şarap için üzümümün baya fazla olacağını görünce ki Elazığdan öküzgözüm de gelecek ; balzamik sirke  yapmayada karar verdim.İtalyaya gittigimde yapım aşamalarını gözlemlemiştim.

 10 litre kadar üzüm suyumu 1/3 ü buharlaşıncaya kadar kaynattım önce.Bir kısmını karamelize ettim filan.. Tariflerde yazarım ayrıntıyı ,sonra şarap yapımı ,bu kaynatılmış üzümden ( % 13 alkollü ,çok aromatik bir içki oldu ayrıca ,kıyamadım küçük bir şişesini içmeye ayırdım) ,sonra sirke mayası ile mayalayarak oksidasyona bıraktım.Sanırım iki ay kadar sonra oksidasyonda bitecek.Bu arada gelen öküzgözü üzümümden de aynı şekilde kaynatarak (ancak fermente etmeden saf üzüm suyu halinde) küçük bi şişeye koyarak buzdolabına ayırdım.Sirkemin yapımı bittiğinde ona ekleyeceğim ,hem ufak ufak olgunlaşması devam etsin diye ,hem daha bi aromatik oluyor öyle.

  Neden yazdım ben bugün bunu ?

Gerçek balzamik sirke alacaktım da bugün,çok pahalı...Umarım başarılı olurum ,saf,katkısız kendi balzamiğim olur ,dualarınızı esirgemeyin diye :-))

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Meriç (Monday, 11 November 2013 11:36)

    Siteniz gerçekten çok hoş, en kısa zamanda tariflerinizden birini deneyeceğim. çok teşekkürler.

  • #2

    Pelin (Sunday, 10 August 2014 21:43)

    Harikasınız