Bhut jolokia ( 2006 yılında Guinness tarafından da dünyanın en acı biberi) ünvanı

  Baharın başında diğer biber tohumlarımı ekerken aklıma geldi Bhut Jolokia.On tane kadar Türkiyeden ,on kadar da yurtdışından tohum bulup ,zamanı gelince uygun koşullarda ektim viyole.

   Bir süre sonra diger tüm biberlerim filizlenirken bundan ses yoktu.Onlar fide oldular ,ses yok.Toprağa aldım artık onları hala ses yok :-))

   Atmak üzereydim ki viyolleri bir tane filizlenmiş gördüm.Bünyamin abiye de söz vermişim ,bekledim sabırla ,gözüm gibi koruyarak.Tek filizlenende o oldu zaten.Saksıya aldım işi riske etmeyeyim diye.Saksıyıda hergün bir yere gah güneşi bol yere,gah rüzgar almasın diye duldaya taşıdım durdum.Diğer biberleri yemeye başladığımda  çiçeklenmeye başladı ,ancak bir tek çiçek biber yolunda ilerledi ilk başlarda.Diğer tüm çiçekler döküldü.

  Ancak an itibarı ile bir tane kırmızım,altı kadar da yeşilim var elimde ve üzeri çiçek dolu.

 Sanırım iklimden dolayı diğer biberlerden çok daha geç fide oluyor ,çok daha geç çiçekleniyor ve ancak sonbaharda bibere biniyor.Çok yıllık olması hasabi ile içeriye almayı düşünüyorum artık.

 Neden bugün yazdım bu yazıyı ? Keza bu sabah Bhut Jolokia yı test ettik,ilk kırmızımı.

 İçersinden toplam 7-8 tohum çıktı.Büyük bir ürkeklikle bıçakla test etmek için 7-8 parçaya ayırdık ve heyecanla tattık.

 Muhtemelen iklim etkisinden dolayı öyle yenmeyecek acılıkta filan değildi.Hatta çok acı bile değildi.Ancak şimdiye kadar hiç tatmadığımız ,yabancı ama harikulade bir acılık vardı .Bir o kadarda etli ve lezzetli idi.Bu tür bir acıyla tanışmak bile hepimiz etkiledi.

Bunca emeği değdi mi ? Değdi :-)

 

 *İkinci biberimi Bünyamin abiye götürdüm.Evde test etti.Kendisi hiç acı algılayamadığını söyledi ,beklenen de o idi.Evdekiler acıyı bizim algıladığımız gibi algılamışlar. Adına '' yabancı acı '' diyeceğim artık,acı ama bizden değil.

 

Bhut Jolokia Dünyanın en acı biberi
Bhut Jolokia Dünyanın en acı biberi
Bhut Jolokia Dünyanın en acı biberi
Bhut Jolokia Dünyanın en acı biberi

Write a comment

Comments: 0